Jste zde

Povídání o závodě s účastníky Engadin Skimarathonu

Max a Václav po závodě

Kluci, čím byl pro vás tenhle závod výjimečný? Co ve vás zanechal?

Marek Moflar, zrakově postižený běžec: Já jsem absolvoval tento závod už dvakrát, minulý rok s jiným trasérem. Loni to nebylo tak fyzicky náročné, protože méně foukalo, bylo lepší počasí, lepší podmínky. Tento rok byl sníh složitý, hluboký, ale užil jsem si to více, protože jsem měl svého traséra Tomáše, kterého znám strašně dlouho. Trénujeme spolu, připravujeme se na Ironmana a víme o sobě strašně moc. Takže pro mne byl dnešní závod vlastně stoprocentní. Víc už jsem tam nechat nemohl. 

Max Čambor, trasér Václava Svobody: Dojem ze závodu byl super. Vašek jel hezky, měl jen trochu problém s hlubokým sněhem. Jinak závod byl skvělý, krásná trať, hromada závodníků. Ta trať je na rozdíl od Jizerské 50 specifická v tom, že vede hodně po rovině, takže si tam člověk nikde neodpočine, pořád musí šlapat a hlavně vidí moc daleko před sebe, což je chvílemi kapku bezútěšné.  

Honza Marek, trasér Honzy Boška: Závod byl těžší než loni, kdy jsem tu byl také. Foukal protivítr a sníh byl pomalejší. A jízda v tandemu byla jako vždycky sranda od začátku až do konce.  

Honza Bošek, zrakově postižený běžec: Dojem z vlastního výkonu mám špatný, ale celkově ze závodu jako takového mám dobré pocity. Na rozdíl od Jizerské se tu jede volnou technikou, takže většina lidí bruslí. Tím pádem jsem měl pořád volnou stopu pro sebe a stopa sama o sobě byla kvalitní. Několika krizemi jsem si však také prošel.

Ivo Haničinec, trasér Marka Šimíčka: Závod byl z mého pohledu pěkný a myslím, že to platí i pro mého parťáka. Trať závodu je sice trochu nezáživná, a to nejen z pohledu sportovce, ale i z pohledu člověka, který chce vidět hory a krásnou přírodu. To jsme kvůli počasí neviděli. Nicméně jsme však udělali další krok vpřed. Lidé kolem nás registrovali, že tu jsme, že jedeme – my, nevidomí a traséři z Čech. V tomto směru to je určitě pozitivní. S Markem jsme bruslili, což je pro nás nezvyklé a pro mne jako traséra těžší. Jsem však zkušený trasér, takže jsem si s tím poradil. 

Česká výprava nevidomých na Engadin Skimarathon 2016 se mohla uskutečnit díky podpoře společnosti Etnetera, a. s., Nadace Leontinka, Nadačního fondu Českého rozhlasu - Světluška a 2N Telekomunikace a. s. Děkujeme!