Jste zde

Jeden na jednoho ve Švýcarsku: zúčastnili jsme se Engadin Skimarathonu

Deštivý start

Spolek Jeden na jednoho vyráží každým rokem na nějakou zimní sportovní akci do zahraničí. Loni to byl časově i finančně náročný Ridderrennet v Norsku, a proto jsme letos zvolili po všech stránkách přístupnější cíl - švýcarský běžkový závod s padesátiletou tradicí Engadin Skimarathon ve Svatém Mořici.

Z Prahy vyrazil ve čtvrtek 8. března tranzit s většinou účastníků. V podvečer dorazil do malebné vesničky Madulain blízko Svatého Mořice. K výpravě se v ten samý večer přidali další členové, kteří přicestovali po vlastní ose. Nádherný slunečný pátek patřil tréninku a organizačním záležitostem. V sobotu zvolila většina členstva opět trénink, někteří si však nadiktovali předzávodový odpočinek. Pozdní odpoledne pak padlo na ošetřování a mazání lyží.

Neděle začla nemilosrdným budíčkem v 5:30. Přesun na start závodu byl totiž značně komplikovaný. Nejprve jsme se přiblížili vlakem z Madulainu do Svatého Mořice, což trvalo zhruba půl hodiny. Poté se nám v tlačenici podařilo přestoupit na kyvadlový autobus, se kterým jsme se přesunuli na start v průsmyku Maloja. Tam jsme dorazili po osmé hodině ranní. Bohužel se v den závodu naprosto zkazilo počasí. Přišly teploty lehce nad nulou, déšť se sněhem a vítr. No, před závodem nám nebylo úplně lehko. Bylo to poprvé v naší historii, co jsme na běžkách oblékli pláštěnky. Odstartovali jsme někdy kolem půl desáté. Všichni mužští účastníci zvolili delší distanci, tj. celý maraton (42 km). Dvě ženské účastnice jely půlmaraton (21 km). Samotný závod pak proběhl bez zranění a v pozitivním duchu. A je to krásný závod. Projíždí se nejprve rozlehlou krajinou jezer, poté malebnými osadami, kde Švýcaři povzbuzují závodníky a zvoní přitom s kravskými zvonci. Pak přijde Svatý Mořic, kde vede závodní trať přímo středem městečka. Pak se začne stoupat do lesů. Dlouze vinoucí se had stromečkujících závodníků patří k typickým obrazům dne. Pak následuje sjezd do Pontresiny, kde končí půlmaraton a trať maratonu pokračuje dále nádherným údolím řeky Inn skrze další vesničky až do cílového S-chanf. 

Po závodě zavládla všeobecná radost. Jsme tu už potřetí a je nám jasné, že to není naposledy. Engadin patří k nejkrásnějším alpským regionům a podlehli jsme jeho kouzlu. Kompletní výsledky přinášíme zde:

 Jan Bošek s Pavlem Irou 3:36 hod na celkově 7266 místě

Marek Šimíček s Ivo Haničincem 3:40 hod na 7376 místě

Ondřej Zmeškal s Markem Peterkou 4:24 hod na 8129 místě

Půlmaraton:

Magdalena Nováčková 1:59 na 561 místě

Eva Lesová s Maximem Čamborem 2:15 na 734 místě

Děkujeme partnerům, bez kterých bychom tento projekt nemohli zorganizovat: pan Petr Němec, paní Lucie Nováková, pan Ivan Jaksch, pan Karel Francke, společnosti Securitas CR, SCS Software a Porsche Praha-Prosek.

Engadin Skimarathon byl naší poslední zimní akcí, Skol.