Jste zde

51. Jizerská 50

Stejně jako v létech minulých, i letos si členové našeho spolku "dali" vybrané závody Jizerské 50 (neděle 18. února 2018). Pod hlavičkou Nadace Leontinka ten hlavní absolvovali Eva, Marek, Honza, Ivo a Vašek.

Já jsem letos stejně jako před rokem odjel padesátku jako Vaškův trasér. Během přípravy jsme společně najeli spoustu kilometrů a tak hlavní starostí bylo hlavně počasí a sněhové podmínky. Sníh nám napadl již v prosinci, ale pak už ho jenom ubývalo a ubývalo. V sobotu před závodem jsme se byli společně i s Markem projet. Lyže nám drželi úplně "suprově", tak jsme na pohodu "dali" 22 kilometrů. Odpoledne jsme všichni tři spolu s Honzou reprezentovali Leontinku ve firemním štafetovém klání. Doběhli jsme na 23.místě!

Neděle začala budíčkem v 5,30 hod - drsný čas! Měli jsme domluvené mazání lyží a bylo potřeba lyže odevzdat do šesté hodiny ranní. 10 párů lyží bylo hotových za 50 minut, potom rychle zpět na ubytovnu a naložit celý tým, abychom byli včas na startu. Předstartovní nálada dobrá, plánovaný start za druhou vlnou... výborná zpráva kvůli kvalitě stopy po startu. Beru si svoje lyže a jdu si otestovat mazání. Vyběhnu do lesa nad stadion a dám si ještě "kiláček"... lyže krásně stoupají. Jsem spokojen.

Najednou duní muzika, výstřel a druhá vlna mizí do lesa nad bedřichovským stadionem. Pět dvojic ve žlutých rozlišovacích vestičkách se seřadí a na výstřel startuje na svůj 50km test. Vyrážíme. Představa, že by stopy mohli vydržet nápor x tisícovek párů lyží bere za své již za stadionem. Nedá se nic dělat, máme co máme. Stoupáme ve štrůdlu bez možnosti jakkoliv zrychlit přesun dopředu. "U buku" se situace výrazně lepší, stopa krásně vede lyže. Kolem Nové Louky jedeme soupaží, odsýpá nám to.... Kristiánov - občerstvení, dáváme si ionťák. Budeme využívat každou příležitost pro doplňování energie. A pak to začíná... čtyřkilometrový kopec na Čihadla. Jedeme stále ve stopě, fantazie! Vloni jsme se tady protrápili a teď jen radost z pohybu. Stoupáme, stoupáme, dokonce předjíždíme pomalejší jezdce. V půlce nás dojíždí Libor, který v sobotu trasoval na Jizerské 10. a dnes startoval ze třetí vlny, pozdravíme se a Libor mizí v davu před námi. V pěkném tempu jedeme kolem Knaipy, užíváme si dlouhý sjezd kolem Jizery až do momentu, když Vašek žádá okamžité zastavení. Brzdíme, ”co se děje?” ptám se. Vašek se píchnul držadlem hůlky do oka. Dáme si 10 minut pauzu a pokračujeme. Slyšíme projevy obdivu a podpory, rychlejší běžkaři nás povzbuzují, příjemné. Další občerstvovací stanice, ionťák, čaj, čokoláda, sušené ovoce. Jedeme v pohodovém tempu dál a najednou tu je "Vlašský kopec", nemáme se rádi, ani trošku. Část stromeček, od půlky ve stopě.. ty lyže jsou super, stále drží. Děkujeme! Následuje Jizerka, občerstvení a stoupáme "K bunkru", nepříjemné, bez stopy. "Promenádní" je dlouhá, vlnitá dálnice se třemi stopami vedle sebe. Kontroluji Vaška, není mu moc do řeči, mně vlastně také ne. Jedeme dál. "Smědava", rychlé občerstvení a šup na ten nechutný kopec směr "Knaipa". Po 20 minutách projíždíme kolem kiosku. Teď už to je povětšině z kopce. "U Krásné Máří" nás předjíždí pan David Vávra, povzbudí nás, jede mu to moc krásně. Na "Hřebínku" nám nabízejí k občerstvení polévku. Vynikající! Super zdroj energie do posledních 10km. Stoupáme z "Bílé kuchyně" na "Olivetskou horu", lyže stále stoupají, mám ohromnou radost. Vašek bojuje, cíl je blíž a blíž. Už jenom "Vládní", "U Buku" a krásný záverečný sjezd do cíle. Na stadioně si dáme posledních 100 metrů soupaží a máme to úspešně za sebou!!! 

Letošní J50 nás bavila. Ano byli jsme unaveni, na 40. km mně trochu braly křeče do stehen, ale 4:22 hod je dobrý výsledek. Skol za rok!

Tags: